Typy Agencji Rekrutacyjnych

W rekrutacji specjalistycznej “white collar” spotkasz kilka popularnych typów agencji pracy.

Agencje “ogólne”:

To takie, którą realizują pełen zakres rekrutacji “pracowników biurowych”. Od logistyki, przez finanse, po IT. Ich plusem jest fakt, że mogą obsłużyć w ramach jednej współpracy różne typy zleceń, jeśli Twoja firma ma potrzeby rekrutacyjne w różnych dziedzinach. Minusem jest często mniejsze przygotowanie takich rekruterów do obsługi trudnych, wysoko wyspecjalizowanych ról i większe rozproszenie w sieciach kontaktów oraz w bazach kandydatów tych firm.

Agencje wyspecjalizowane:

To takie, które skupiają się na jednym zakresie stanowisk, jak np. IT. Ich rekruterzy często mają bogate doświadczenie i sieć w tej konkretnie dziedzinie. Łatwiej im przeprowadzić skuteczny briefing z hiring managerem. Mogą z kolei gorzej sprawdzać się lub odmawiać przyjęcia zleceń spoza swojej specjalizacji, jeśli takie się u Ciebie się pojawią – wtedy musisz włączyć do współpracy kolejną firmę, lub szukać innej drogi pozyskania kandydatów.

Agencje globalne (korporacje):

Mają rozpoznawalne marki i mogą w ramach globalnych umów skutecznie obsługiwać klienta w wielu miejscach na świecie. Posiadają duże bazy i budżety na płatne ogłoszenia. Mogą pochwalić się certyfikatami i spełniają normy, które ułatwiają dużym działom zakupów procesowanie umów o współpracy. Z drugiej strony często pracownikom poświęca się mniej uwagi, przez co są słabiej przeszkoleni i przez wysoką rotację w zespołach często się zmieniają – trudniej nawiązać z taka firmą osobistą, długotrwałą relację.

Agencje butikowe:

To mniejsze agencje, często lokalne. Zdarza się, że są wysoce wyspecjalizowane w konkretnej poddziedzinie, np. rekrutacja specjalistów SAP, Gaming czy usługi dedykowane dla start upów. W takich firmach często spotkasz rekruterów z wieloletnim stażem, którzy znają się na swoim fachu. Zazwyczaj możesz na etapie procesu zakupu poznać właścicieli i spotkasz się z większą elastycznością samej usługi. Niestety ta elastyczność może wiązać się z brakiem procesów i sama jakość usługi może bardzo różnić się w zależności od tego, kto konkretnie obsługuje Twój biznes w danym momencie.

Agencje outsourcingowe:

To firmy, które specjalizują się “wynajmowaniu” specjalistów IT na czas projektu, często mówi się o nich “kontraktownie”. Plusem tych firm jest często większa znajomość samych procesów związanych z wdrożeniem personelu IT jako usługi oraz posiadanie bazy specjalistów dostępnych niemal od ręki, bez konieczności ich zatrudniania u siebie. Zdarza się, że gorzej sobie radzą z pozyskiwaniem trudno dostępnych talentów poza własną bazą i pierwszymi stronami wyników w LinkedIn, ponieważ pracują na dużej ilości projektów w tym samym czasie, z których tylko niewielka część się zamknie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Oczywiście ważnymi elementami podczas podejmowania decyzji będą modele współpracy oferowane przez daną agencje oraz ich ceny i kwestie gwarancji na zatrudnienie (więcej o najpopularniejszych modelach przeczytasz tu). Nie będę wdawał się w to, który model jest najlepszy, ponieważ każdy ma swoje plusy i minusy w zależności od Twojego problemu, który próbujesz za pośrednictwem agencji rozwiązać. Podobnie rzecz się ma z ceną i okresem gwarancji – ta sama cena może być wysoka lub niska, w zależności od Twojego kontekstu. Na pewno takie elementy jak wysoki wolumen zleceń i nawet czasowa ekskluzywność dla agencji pozwoli Ci skutecznie negocjować stawki 🙂

Kiedy sprawy formalne mamy z głowy, skupiłbym się na ustaleniu 5 rzeczy:

  1. Jak agencja zrozumiała moje wyzwanie i jakby się do niego zabrała? Jak wyglądałby proces realizacji mojego zlecenia od jego przekazania do zatrudnienia kandydata? Czy agencja ma standardy czy leci na freestyle’u? Nie kupowałbym odpowiedzi “to zależy” i o “indywidualnym podejściu do każdego zlecenia”. Ma być KONKRET.
  2. Czy agencja faktycznie rozwiązywała problemy podobne do moich? Czy ma referencje lub może przedstawić case study zbliżone do mojej sytuacji?
  3. Jak standardowo przebiega komunikacja ze mną na projekcie? Czy jest tylko ad hoc, czy firma ma standardy raportowania postępów? Czy mogę zobaczyć przykład takiego raportu, jeśli istnieją?
  4. Czy będę mógł poznać rekruterów, którzy będą realizować moje zlecenie, czy będą schowani za account managerem? Jeden punkt kontaktu na codzień jest wygodny, ale dobrze jest móc bezpośrednio przekazać najważniejsze informacje o wakacie bez ryzyka ich zniekształcenia lub utraty po drodze w łańcuszku komunikacyjnym.
  5. Wiele agencji obiecuje złote góry na etapie sprzedaży, a później chowa głowę w piasek, kiedy zlecenie sprawia problemy. Zdarza się, że klienci potrzebują efektu na jutro, więc handlowiec sugeruje, że jest w stanie taki rezultat dowieźć, bo boi się że jak tego nie zrobi to powie tak ktoś inny. Sprawdziłbym takiego handlowca pytaniem “Z jakimi rekrutacjami sobie gorzej radzicie?”, “Czy jest takie zlecenie rekrutacji IT, którego byście się nie podjęli?”. Jeśli handlowiec odpowiada, że “u nas nie ma rekrutacji niemożliwych”, to szukałbym innej firmy. Ważne, żeby mieć partnera, który będzie adekwatnie estymował możliwości swojej agencji, żebym ja mógł w konsekwencji skutecznie komunikować się z moimi interesariuszami i zarządzać swoją kolejką projektów.

Na tym etapie klienci bardzo często pytają o wielkość bazy lub ilość rekruterów w zespole, ale z mojego doświadczenia i ankiet od naszych klientów to odpowiedzialność, zaangażowanie i autentyczna komunikacja rekruterów sprawiają, że projekty są dowożone i współpraca jest satysfakcjonująca.


Jeśli już dokonasz wyboru o włączeniu jednej lub więcej agencji do realizacji zleceń rekrutacji IT, kolejnym krokiem jest takie ułożenie tej współpracy, żeby wzbudzać poczucie odpowiedzialności u dostawcy i wiedzieć co się dzieje w każdym momencie. O tym jak to zrobić i jakich pułapek warto unikać możesz przeczytać tutaj.